ps-vasile-bruPS Vasile Bizău s-a născut în data de 14 octombrie 1969 în localitatea Dragomireşti din judeţul Maramureş, într-o familie greco-catolică activă şi în perioda de interzicere a Bisericii în România.

A făcut şcoala generală în satul natal. Este absolvent al Liceului cu profil filologie-istorie din Baia Mare, (1988). Urmează apoi pentru o perioda mai îndelungată cursurile Institutului teologic «Ep. Dr. Alexandru Rusu» din Baia Mare (1990-1993).

Completează formarea la preoţie cu studii de filozofie la Facultatea de Filozofie din cadrul Universităţii Gregoriana din Roma (1993-1994), Facultatea de Teologie (1994-1997) şi studii de specializare în Teologie Patristică şi Istoria Teologiei din cadrul aceleiaşi Universităţi (1997-2000).

Studii doctorale la Institutul San Anselmo din Roma (2001-2002), unde pregăteşte susţinerea tezei.

A fost hirotonit diacon în data de 15.08.1996, de sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului şi preot în 31.08.1997, prin punerea mâinilor Preasfinţiei Sale Ioan Şişeştean.

Odată cu întoarcerea în ţară în anul 2000, activează ca preot în cadrul Episcopiei de Maramureş, iar mai apoi ca profesor la Institutul Teologic «Ep. Dr. Alexandru Rusu». Din anul 2003 este profesor asociat al Facultăţii de Filozofie, Teologie, Artă din cadrul Universităţii de Nord din Baia Mare.

Activitatea pastorală a desfăşurat-o în Parohia Sfânta Cruce din Baia Mare, activând ca viceparoh.

A colaborat şi publicat articole şi studii la Revista Studia Universitatis Babeş-Bolyai şi la Buletinul ştiinţific, Fascicola Filozofie-Teologie al Universităţii de Nord din Baia Mare, precum şi la revista cu caracter pastoral Flori de Crin.

A susţinut diferite conferinţe la Întâlnirea Naţională a Tineretului Catolic de la Oradea (2004), la Cursurile de vară şi de formare permanentă a preoţilor de la Cluj (2006), la Colegiul Pio Romeno din Roma (2007), precum şi mai multe serii de Exerciţii spirituale la Seminariile din Blaj şi Oradea.

La 20 iunie 2007, este ales de către Sinodul Episcopilor Bisericii Române Unită cu Roma, Greco-Catolică ca episcop auxiliar al Curiei Arhiepiscopiei Majore, alegere proclamată de Sfântul Părinte Papa Benedict XVI la 27 octombrie 2007.

Hirotonia întru episcopat o primeşte în Catedrala Sfânta Treime din Blaj, la 16 decembrie 2007.

ps-vasile-bru1