Despre invitaţia la dezbaterea publică despre gestul Mitropolitului Corneanu

Arhieparhia de Alba Iulia şi Făgăraş

La invitaţia Dl. Răzvan Bucuroiu, preşedintele Asociaţiei Ziariştilor şi Editorilor Creştini (AZEC), de a participa la o dezbatere publică pe tema “Mitropolitul Nicolae şi consecinţele gestului său: forţarea unităţii sau abandonarea identităţii” la Centrul de Presă al Radiodifuziunii Române începând cu orele 13.00 miercuri 4 iunie a.c., Vicariatul de Bucureşti, justificând absenţa de la această dezbatere, a emis următorul

COMUNICAT

VICARIATUL DE BUCUREŞTI
al Arhiepiscopiei greco-catolice de Alba-Iulia şi Făgăraş
str. Sirenelor 39
050855 Bucureşti
tel. /fax (021) 4107356
e-mail: vicariatbucuresti@yahoo.com

Nr. 1/02.06

Comuniunea dintre Biserici presupune celebrarea Sfintei Liturghii la acelaşi altar şi împărtaşirea din acelaşi potir. Suntem conştienţi că există încă divergenţe teologice care trebuie să-şi afle rezolvarea înainte de a se putea restabili deplina comuniune între Biserica catolică şi Biserica ortodoxă.

După câte ştim Înalt Preasfinţitul Nicolae, mitropolitul ortodox al Banatului, nu s-a pronunţat public referitor la gestul împărtăşirii sale la Sfânta Liturghie greco-catolică celebrată la Timişoara, duminică 25 mai a.c. Credem că orice discuţie asupra acestui fapt presupune avizul sau prezenţa IPS Sale sau al unui purtător de cuvânt al său. De aceea participarea părţii greco-catolice, la întâlniri care să analizeze acest gest concret, personal, al căror motivaţii profunde nu au fost expuse public, nu este bine venită.

Biserica Română Unită cu Roma, Greco-Catolică, pentru cazuri particulare, motivate de întemeiate dispoziţii sufleteşti, respectă libertatea şi dorinţa personală a fraţilor ortodocşi de a se împărtăşi la Sfintele Liturghii greco-catolice.

Bucureşti, 2 iunie 2008

Secretariatul
Vicariatului de Bucureşti
al Arhiepiscopiei greco-catolice de Alba-Iulia şi Făgăraş

Comentarii



3 opinii la “Despre invitaţia la dezbaterea publică despre gestul Mitropolitului Corneanu”

  1. Andrei Barseanu la 3 iunie 2008 1:16 pm

    Cred ca este foarte bine ca Biserica Greco-Catolica a ales oficial discretia in discutia publica despre un astfel de eveniment ca cel petrecut la Timisoara. Biserica Ortodoxa are ocazia de a-si face astfel SINGURA un examen al propriei constiintei sacramentale si profetice.
    Ne rugam in continuare pentru voia Domnului in lume si in Biserici.

  2. Florentina la 7 iunie 2008 8:19 pm

    Sunt ortodoxa si vizitez cu regularitate site-ul vostru.
    Nu cred ca Biserica Ortodoxa trebuie sa-si faca examen de constiinta, o Biserica este formata din oameni si oamenii care sunt ortodocsi nu sunt raspunzatori de faptele unora dintre ei, de regula ierarhi. Fratii greco-catolici ar trebui sa recunoasca ca in anii crunti au trait langa fratii lor ortodocsi, impreuna cu ei si nu toti ortodocsii sunt in situatia de a-si examina constiinta. Poate si unii dintre greco-catolici ar trebui sa faca un asemenea gest. Repet,si in cazul lor, unii ierarhi. Raul facut se intoarce chiar si dupa sute de ani… Mitropolitul Banatului chiar are motive sa se caiasca pentru fapte pe care doar Bunul Dumnezeu, al nostru, al tuturor le poate judeca. Fratilor greco-catolici, am studiat si studiez, cat pot despre despre voi, haideti sa fim frati si sa nu ne mai judecam ca si cand am fi straini. Oricum va iubesc si va admir…. Biserica lui Dumnezeu este una pentru toti.

  3. Cristian George Nicolau la 8 iunie 2008 6:36 am

    Am fost mult tulburat de acest eveniment, dar mai ales de “incurcatura” in care se afla ierarhii ortodocsi romani, de mai multa vreme bine inspirati de a face pasi de apropiere, dar atragandu-si dezaprobarea celorlalte biserici ortodoxa nationale. Cred ca aceasta e nu atat inspirata de “dreapta-credinta”, cat de forte obscure politice ne-romanesti, care si pe aceasta cale cauta sa dezbine pe romani. Tot ce a fost rau intre cele doua confesiuni de rit Rasaritean ale Romanilor – precum si insasi separarea lor – a fost determinat NUMAI politic, si nu ar trebui sa influenteze cele ale Domnului.

    AM FOST STRAFULGERAT DE O IDEE CE AR IMPLINI, PRIN SIMETRIE, GESTUL IPS CORNEANU. aceea ca un ierarh Unit cu Roma sa se impartaseasca la o la o Sfanta Liturghie Ortodoxa.

    Mai am de adaugat ca, desi am in biserica de la Simeria-Biscaria un bun duhovnic si o parohie cum nu se poate mai buna, atat la cei doi preoti care sunt adevarati frati intru Hristos, cat si la credinciosii care fac biserica neincapatoare, nu cred ca Unitii sunt in afara Bisericii. Cand serviciul cu multe deplasari mi-a permis, am participat la Sfinte Liturghii Unite si m-am simtit la fel de traitor ca si “la noi la ortodocsi”. Cu mintea mea de mirean (desi am remarcat cele 3 diferente, despre care stiam din copilarie, de la tata Targu-Muresan), as primi cu multa bucurie pasul trecerii Bisericii Ortodoxe la sarbatorirea Pastilor dupa calculul catolic, deoarece aceasta e o problema de astronomie, nu de dogma. De altfel, m-am si pronuntat in discutii cu cei fundamentalisati cum ca, daca nu accepta “stilul nou” deoarece calendarul poarta numele unui Papa, oare de ce nu dau jos paratraznetele de pe clopotnite, ca doar Franklin orice va fi fost, numai ortodox nu!
    Ma rog ca Bunul Dumnezeu sa dea ambelor Biserici gandul bun,
    Cristian George Nicolau

Exprimaţi-vă opinia