După o săptămână de pregătiri intense pe o căldură caniculară, în dimineaţa zilei de duminică, 15 august 2010, Sărbătoarea Adormirii Maici Domnului şi ridicarea Ei cu trupul la Cer a început pelerinajul anual la Mănăstirea Chiheru de Jos (MS), cu procesiunea Calea Crucii pe o distanţă de 1 km.
Cu toate că era dimineaţă, soarele dogora cu putere o căldură ca de cuptor. Sutele de pelerini sosiţi la locul de pornire a procesiunii cântând alături de Părintele Farcaş Zaharie cu umbrele şi cărticele au început urcuşu ducând Crucificxul şi icoana Maici Domnului lăcrimând prin faţa celor 15 troiţe cu basoreliefuri ale staţiunilor de la Calea Crucii. Crucea a fost purtată şi înmânată între pelerini sosiţi din Tg- Mureş, Cluj, Braşov, Bucureşti, Reghin, Teleac, Petelea, Hodac, Ibăneşti, din satele vecine Conunei Beica de Jos, Chiheru de Jos, Urisiu de Jos, ca semn al comuniuni în suferinţă şi credinţă fiecare punând de la început o intenţie de rugăciune pentru ei, familile lor şi cei dragi ai lor.
Chiar dacă a fost duminică şi sărbătoarea noi am oficiat calea Sfintei Cruci ca amintire a suferinţei pe care a purtat-o in inimă Maica Domnului când a parcurs Calea Crucii alături de Fiul său scump care după suferinţă la fel ca şi Preasfânta Sa Maică a primit răsplata, a primit Gloria Cerească, sa înălţat de pe Pământ cu trupul la Cer devenind Mama tuturor creştinilor, Maica tuturor popoarelor, Regina Cerului şi a Pământului. Un alt motiv al acestui parcurs este că suferinţa Biserici Române Unite nu s-a încheiat incă, ea nu are o libertate deplină şi nu este repusă în drepturi pe deplin. Prigoana pentru ea incă nu s-a terminat, drumul crucii pentru ea este încă prezent, actual.
Sfânta Liturghie de la ora 10,30 a fost pontificată de Preasfinţitul Vasile Bizău reprezentant al Curiei Arhiepiscopiei Majore a Biserici Române Unite cu Roma alături de Protopopul Reghinului, Boitoş Ignat Florin cu încă 10 preoţi din protopopiatele Reghin, Tg-Mureş şi Teaca în faţa a peste 1500 de pelerini adunaţi sub prelate,corturi, umbrele şi pomii din apropiere pentru a se proteja de sorele arzător au avut parte de momente înălţătoare de rugăciune şi reculegere la cuvântarea deosebită ţinută de Preasfinţia Sa. Răspunsurile au fost date ca şi în anii trecuţi de admirabilul cor de la Tg-Mureş condus acum de către Părintele Miheţ Flaviu.
Cu căldură sufletească Preasfinţitul Vasile a reuşit să impresioneze în mod deosebit participanţii, indemnându-i să-şi pună mereu speranţa în rugăciune stăruitoare către Maica Domnului şi vor fi întotdeauna ajutaţi. ,,Nu s-a pomenit niciodată să fi fost părăsit cineva care şi-a pus încrederea în Maica Domnului.”
Printre pelerini aflaţi trebuie să-i evodențiem pe cei patru profesori universitari Prof. Dr. Brudaşcă Florin Univ. Babeş B. Cluj, Prof Dr. Horea Reit Arhitect Univ. Braşov, Prof. Dr. Ioan Inţa Univ Braşov şi Conf. Univ. Dr. Horea Salcă de la Univ. Braşov, care este şi scriitor.
De dimineaţă şi pe tot timpul Sf. Liturghi mai mulţi preoţi au ascultat marturisirile, au dat deslegări şi sfaturi spiritual pentru sute de pelerini care apoi sau împărtăşit cu Sf. Trup şi Sânge al Domnului.
In cuvântul de mulţumire către pelerini care au avut curajul şi tăria să înfrunte arşiţa, părintele organizator a amintit semnificaţia steagurilor ce fluturau pe turnul biserici din care reţinem semnificaţia cheilor de pe steagul papal care ţin mereu uşa Raiului închisă şi o deschid doar celor vrednici care ţin poruncile şi merg în căile Domnului menţionând că poarta Iadului este de asemenea mereu larg deschisă pentru toţi cei care nu ascultă de Domnul şi nu vor să-l urmeze, îndemnândui să se ferească de aceasta, să-l urmeze mereu pe Domnul, prin rugăciune către Preasfânta sa Maică până vor ajunge şi sufletele lor la Cer.
La sfârşitul ceremoniei s-a adresat un cuvânt către Ierarhul prezent dăruindui-se o icoană şi un cuvânt de mulţumire tuturor sponsorilor şi celor cere au ajutat pentru buna desfăşurare a acestui eveniment deosebit, binecuvântându-i pe ei, familile lor şi pe toţi cei dragi ai lor după care a urmat binecuvântarea celor peste cinci mii de sărmăluţe şi a vinului care sa distribuit tuturor perelinilor. Pe tot parcursul mesei şi până spre seară copiii au avut parte de un carusel pus la dispoziţia lor pentru joacă in mod permanent şi gratuit pe care nu l-au uitat din ani trecuţi.
Mulţumim Domnului şi Preasfintei Sale Mame pentru această minunată zi care a adus multă bucurie şi pace în sufletele tuturor creştinilor participanţi.
A consemnat Pr. Farcaş Zaharie
Album foto





