Duminică, 27 februarie, în Parohia Greco-Catolică Bucova, Protopopiatul Sarmisegetuza, a avut loc vizita canonică a PS Alexandru Mesian, Episcopul Lugojului. Cu această ocazie, s-a celebrat Sfânta Liturghie arhierească şi a luat ființă în mod oficial, „Reuniunea Mariană Bunavestire”, a credincioșilor din Bucova, județul Caras-Severin. Peste 70 de persoane din această parohie au cerut să fie primite în mod solemn în aceasta asociație spirituală. PS Alexandru a fost însoțit la Bucova de către Mons. Angelo Pop, Vicarul General al Episcopiei Lugojului şi Pr. Vasiloni Trandafir Florin, Protopopul Sarmisegetuzei.
Biserica din Bucova s-a dovedit a fi neîncăpătoare, sute de credincioși din Bucova, dar şi din alte parohii învecinate au ținut să fie prezente la întâlnirea cu Ierarhul locului, Preasfinţitul Alexandru. El a fost așteptat la intrarea în biserică, de copii purtând portul tradițional al țăranilor de pe Valea Bistrei. Președintă a reuniunii Mariane Bucova a fost aleasă d-na Vasiloni Rodica. Credincioasele care si-au exprimat public dorința de a face parte din această asociație tradițională a Bisericii catolice, au depus mărturie în acest sens şi au fost binecuvântate de către PS Alexandru, care le-a împărțit diplome şi medalii cu însemne mariane.
Reuniunea Mariană este o asociaţie religioasă pusă sub conducerea autorităţii bisericeşti . Ea se ocupă cu educaţia sufletească a membrilor ei; formarea unei elite în rândul credincioşilor, care trăiesc viaţa ca şi ceilalţi credincioşi numai că aceştia depun angajament solemn în faţa Episcopului ; participarea şi angajarea în mod solemn de a trăi o formă de viaţă mai activă în slujba Bisericii (prin participarea la Sfânta Liturghie, Prima vinere din lună, sărbători, etc; Această Reuniune are un întreit scop: a cinsti pe Maica Domnului, a urma exemplul vieţii Ei şi a răspândi ca apostolat laic Evanghelia lui Isus Cristos;
Biroul de Presă al Episcopiei Lugojului
Mai multe fotografii de la acest eveniment se găsesc AICI.

