Joi, 6 decembrie 2012, de sărbătoarea Sfântului Ierarh Nicolae, peste 70 de copii şi tineri din Protopopiatul Zalău, dar şi credincioşi, s-au întâlnit în parohia greco-catolică din Chilioara pentru a celebra Sfânta Liturghie, pentru a se ruga şi pentru a se închina la moaştele Sfântului Nicolae – protectorul copiilor.
Sfânta Liturghie a fost celebrată de către pr. Valer Părău, protopop de Zalău împreună cu pr. Daniel Bertean, pr. Alexandru Fiţ, şi pr. Vasile-Adrian Pop.
În cuvântul său de învăţătura pr. protopop Valer, a reamintit despre anul credinţei în care tocmai am intrat, şi a făcut o scurtă istorisire despre Sfântul Ierarh Nicolae – patronul Eparhiei de Oradea şi protectorul copiilor. Totodată acesta a subliniat faptul că în parohia din Chilioara se află moaştele Sfântului Nicolae, dăruite parohiei de către un Episcop din Italia în anul 2009, cu ocazia sfinţirii bisericii.
Sfânta Liturghie a fost animată de către copiii din Zalău, iar la sfârşitul Liturghiei fiecare copil a primit câte un cadou de la Moş Nicolae.
Mulţumim în mod special părintelui Vasile Barbolivici, protopop de Veneţia, fiu al satului, d-nei Manuela Manolache, familiei Muste Gheorghe şi familiei Rusu care, prin contribuţia lor, au făcut ca această sărbătoare să fie cu totul deosebită.
pr. Vasile Adrian Pop
via EGCO.ro
